Czy lekarz może wypisać zwolnienie do przodu?

Czy lekarz może wystawić zwolnienie do przodu? Może. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Najczęściej stosuje się tę możliwość w celu uniknięcia nakładania się zwolnień lekarskich.

Czy lekarz może wypisać zwolnienie do przodu?

Zwolnienie lekarskie co do zasady wystawia się od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia następnego. Może być jednak wystawione od maksymalnie 4 dnia po badaniu jeśli bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy lub wtedy, gdy zgłaszamy się do lekarza przebywając już na zwolnieniu lekarskim.

Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie – masz zwolnienie do 10 maja, a na wizytę zgłosiłeś się 8 maja. Lekarz orzekł kolejną niezdolność do pracy. W tym przypadku może wystawić następne L4 od 11 maja. Inna sytuacja – zgłaszasz się na wizytę w piątek, sobota i niedziela są dla Ciebie dniami wolnymi od pracy, lekarz ma możliwość wystawienia zwolnienia od poniedziałku.

Nakładanie się zwolnień lekarskich

Generalnie nakładanie się zwolnień lekarskich jest dozwolone. Za okres w którym zwolnienia pokrywają się i tak otrzymujemy jeden zasiłek. Nie ma możliwości otrzymania go podwójnie. Wynagrodzenie lub zasiłek wypłaca się w wysokości obowiązującej z drugiego zwolnienia.

Jeśli przebywałaś na zwolnieniu lekarskim płatnym 80% do 10 maja, a otrzymałaś kolejne zaświadczenie z kodem B (płatne 100%) od 8 maja, za te dwa pokrywające się dni zasiłek zostanie naliczony w wysokości 100% podstawy.

Zwolnienie lekarskie za pobyt w szpitalu wystawia się nie później niż w dniu wypisu. Jeśli przebywasz tam dłużej niż 14 dni, zwolnienie lekarskie wystawia się co 14 dni.

Te same zasady dotyczą wystawiania zwolnień lekarskich w okresie ciąży.

Zasady wystawiania zwolnień reguluje to rozporządzenie.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz?

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *