Ile trwa urlop wychowawczy? Komu przysługuje?

ile trwa urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy to przerwa w pracy udzielana w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Co to oznacza? Masz do niego prawo w sytuacji, gdy wykorzystałaś (lub wykorzystałeś) już cały przysługujący roczny urop macierzyński lub wróciłeś do pracy, ale po pewnym czasie zmieniłeś zdanie i chcesz jeszcze na trochę zostać z dzieckiem w domu. Ile trwa urlop wychowawczy i jak to dokładnie wygląda?

Ile trwa urlop wychowawczy?

Wymiar urlopu wychowawczego to 36 miesięcy. Przysługuje obojgu rodzicom, ale ustawodawca zarezerwował 1 miesiąc wyłącznie dla drugiego rodzica. Oznacza to, że jeśli z urlopu korzysta tylko matka lub tylko ojciec, mogą wykorzystać na siebie maksymalnie 35 miesięcy. Rodzice mogą dzielić się urlopem lub nawet przebywać na nim wspólnie. Wtedy łączny wymiar nie może przekroczyć 36 miesięcy. Jeden rodzic ma prawo do 36 miesięcy urlopu jeśli drugi z rodziców nie żyje lub nie przysługuje mu władza rodzicielska.

Ile trwa urlop wychowawczy – komu przysługuje?

Urlop wychowawczy przysługuje tylko pracownikom, czyli osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Aby z niego skorzystać musisz pozostawać w zatrudnieniu. Nie możesz wnioskować o urlop jeśli twoja umowa wygasła lub została rozwiązana. Dodatkowo należy posiadać co najmniej 6-cio miesięczny staż zatrudnienia. Do tego okresu wliczają się wszystkie poprzednie okresy umów o pracę.

Pamiętaj, że urlop wychowawczy przysługuje na każde dziecko i możesz go wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

W przypadku, gdy wobec dziecka orzeczono niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności ze względu na jego stan zdrowia, możesz skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego do czasu ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Ile trwa urlop wychowawczy – wniosek

Urlop wychowawczy nie musi być udzielany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. Nie musi być również udzielany przez tego samego pracodawcę. Jeśli zmieniłeś pracę, możesz również zawnioskować o niego w nowym miejscu pracy. Urlop można wykorzystać maksymalnie w 5 częściach.

Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek. Składamy go w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca nie może odmówić urlopu. Jeśli się rozmyślisz, możesz wycofać wniosek, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem. Z urlopu wychowawczego możesz zrezygnować w każdym czasie za zgodą pracodawcy lub zawiadamiając pracodawcę najpóźniej 30 dni przed powrotem (w tym przypadku pracodawca nie musi wyrażać zgody).

Gotowe wnioski możesz znaleźć na tej stronie.

Czy urlop wychowawczy jest płatny? O tym tutaj.

Czy na urlopie wychowawczym nalicza się urlop wypoczynkowy? O tym tutaj.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej. 

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *