Praca na urlopie rodzicielskim a zasiłek macierzyński

Zastanawiasz się czy praca na urlopie rodzicielskim jest możliwa? Czy na urlopie rodzicielskim można pracować bez utraty zasiłku macierzyńskiego? Czy można łączyć pracę z urlopem u pracodawcy, który udzielił nam urlopu? Co wtedy z zasiłkiem?

Praca na urlopie rodzicielskim

Urlop rodzicielski, w przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego, jest urlopem dobrowolnym. Trwa 32 tygodnie przy urodzeniu jednego dziecka lub 34 tygodnie przy urodzeniu więcej dzieci przy jednym porodzie. Możesz z niego skorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu całości urlopu macierzyńskiego. Dlaczego urlop macierzyński jest obowiązkowy przeczytasz tutaj.

Praca na urlopie rodzicielskim na umowę zlecenie, o dzieło i prowadzenie działalności gospodarczej

Podobnie jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, korzystając z urlopu rodzicielskiego możesz podjąć pracę na umowę zlecenie lub umowę o dzieło zarówno u pracodawcy, który udzielił urlopu, jak i u innego. Możesz również zawrzeć umowę o pracę u innego pracodawcy niż ten, który udzielił urlopu. Dopuszczalne jest także założenie i prowadzenie działalności gospodarczej. Wszystkie te aktywności nie pozbawiają prawa do otrzymywanego dotychczas zasiłku macierzyńskiego. W rezultacie wykonujesz dodatkową pracę, normalnie otrzymując w tym czasie wypłatę zasiłku za cały przysługujący okres.

Praca na urlopie rodzicielskim – łączenie urlopu z pracą

Korzystanie z urlopu rodzicielskiego możesz łączyć z pracą u pracodawcy, który udzielił urlopu. Wymiar tej pracy nie może przekroczyć połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy danej osoby. W tym przypadku urlop rodzicielski ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu wykonywanej pracy. Oznacza to, że pracujesz np. 4 godziny dziennie, to pozostałe 4 jesteś na urlopie rodzicielskim. W związku z tym za 4 godziny pracy otrzymujesz normalnie wynagrodzenie, za pozostałe 4 godziny obniżony o połowę zasiłek macierzyński.

Całkowity czas wypłaty zasiłku nie może przekroczyć:

  • 64 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka,
  • 68 tygodni – przy urodzeniu dwojga lub więcej dzieci.

Jeśli chcesz skorzystać z tego rozwiązania składasz wniosek na co najmniej 21 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. W uzasadnionych sytuacjach pracodawca może odmówić przyjęcia wniosku. Wniosek powinien zawierać przede wszystkim wskazanie wymiaru czasu pracy oraz okres, przez który zamierzasz łączyć pracę z urlopem.

Gotowe wzory wniosków możesz znaleźć na tej stronie.

O pracy na urlopie macierzyńskim tutaj.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

2 komentarze Dodaj swoje
    1. Pani Jolu, wymiar czasu pracy w jakim chcemy pracować powinien być określony tak, aby łącznie z urlopem rodzicielskim nie przekraczał w tej sytuacji 1/2 etatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *