Roczny urlop macierzyński. Ile płatny? Jaki wniosek?

Roczny urlop macierzyński to najczęściej 52-tygodniowa płatna przerwa w pracy przysługująca w związku z urodzeniem dziecka. Obejmuje urlop macierzyński i rodzicielski. Ile jest płatny? Jaki wniosek jest konieczny? Ile może trwać?

Roczny urlop macierzyński

Kodeks pracy nie zawiera pojęcia rocznego urlopu macierzyńskiego. Nie znajdziemy go w żadnych przepisach prawa pracy. Kodeks pracy wyróżnia dwa rodzaje urlopów: urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Urlopy te udzielane są w tygodniach. Przysługują tylko pracownikom, czyli osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Zasiłek macierzyński, czyli świadczenie wypłacane z tytułu urodzenia dziecka, przysługuje również na umowie zlecenie i działalności gospodarczej. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

O rocznym urlopie macierzyńskim mówi się najczęściej wtedy, gdy matka zdecyduje, że chce wykorzystać z góry urlop macierzyński i bezpośrednio po nim cały urlop rodzicielski. Mamy wówczas łącznie 52 tygodnie urlopu (prawie rok). Urlopy mogą jednak trwać dłużej w przypadku urodzenia większej ilości dzieci, zostać skrócone lub wykorzystane w późniejszym terminie. Część urlopu macierzyńskiego i urlop rodzicielski przysługują nie tylko matce, ale również ojcu dziecka.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje w wymiarze:
20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Urlop macierzyński jest obowiązkowy i przysługuje co do zasady tylko matce. Można z niego zrezygnować po 14 tygodniach pod warunkiem, że pozostałą część przejmie ubezpieczony ojciec dziecka.

Więcej o tym kiedy rozpoczyna się urlop macierzyński i dlaczego jest obowiązkowy przeczytasz tutaj.

Urlop rodzicielski

Trwa 32 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, 34 tygodnie – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, przy jednym porodzie.

Jest dobrowolny. Przysługuje obojgu rodzicom. Można go wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Roczny urlop macierzyński – jaki wniosek?

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownica może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Jeśli chcesz skorzystać z rocznego urlopu, składasz łączny wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski. Musisz to zrobić nie później niż 21 dni po porodzie. Złożenie wniosku po terminie nie pozbawia cię prawa do urlopu, ale zmienia zasady wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Roczny urlop macierzyński – ile płatny?

Jeśli zdecydujesz, że chcesz wykorzystać cały roczny urlop z góry i złożysz wniosek w terminie 21 dni po porodzie, otrzymasz zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały ten okres. Złożenie wniosku po terminie powoduje wypłatę zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% (za pierwsze 26 tygodni) i 60% za pozostały okres.

 

Gotowe wzory wniosków możesz znaleźć na tej stronie lub zapytać o wzór pracodawcę.

Jakie wnioski i kiedy należy je złożyć w przypadku korzystania z urlopu przed porodem, przejęcia urlopu macierzyńskiego przez ojca lub samego urlopu rodzicielskiego tutaj.

 

 

 

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

 

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *