Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem

Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem – co zrobić jeśli nagle zamknięto przedszkole, szkołę, klub dziecięcy lub żłobek? Czy musisz brać urlop? Możesz mieć wolne i zostać z dzieckiem w domu. Za czas opieki otrzymasz zasiłek opiekuńczy.

Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko wtedy, gdy dziecko jest chore. Zgodnie z ustawą zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Ważny warunek – dziecko nie może mieć więcej niż 8 lat.

Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem – kiedy zamknięcie jest nieprzewidziane?

O nieprzewidzianym zamknięciu mówimy wtedy, gdy zostałeś o nim powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem zamknięcia. Zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, jeśli zamknięcie zostało z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanowane (np. ferie, wakacje). Sytuacje, w których można skorzystać z płatnej opieki dotyczą najczęściej awarii w budynku placówki lub innych zdarzeń losowych.

Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem – wymagane dokumenty

Wymaganym dokumentem jest twoje oświadczenie, że żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła do których dziecko uczęszcza zostały nieprzewidzianie zamknięte. Nie musi to być zaświadczenie z placówki. To pracodawca weryfikuje czy nasze oświadczenie jest zgodne z prawdą. Jeśli uważa inaczej, powinien to udowodnić. Dodatkowo należy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy, czyli druk ZUS-15a. Możesz go znaleźć tutaj.

Jeśli prowadzisz działalnośc gospodarczą i chcesz skorzystać z zasiłku dodatkowo składasz zaświadczenie Z-3B.

Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem – warunki

Musisz pamiętać o warunkach wypłaty zasiłku opiekuńczego. Jest to m.in. brak obecności innych osób mogących zapewnić opiekę dziecku oraz limit dni na opiekę w roku. O wszystkich zasadach przyznania tego świadczenia przeczytasz tutaj.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru.

 

 

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej. 

 

Uważasz, że informacje są przydatne?

Polub lub udostępnij wpis!

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *