Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy. Kto może go otrzymać?

Jeśli prowadzisz firmę i jesteś niezdolny do pracy z powodu choroby, możesz otrzymać z ZUS rekompensatę za utracony zarobek, czyli zasiłek chorobowy. Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy nie przysługuje z automatu. Sprawdź o czym musisz pamiętać.

 

Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje wyłącznie osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Wiem, brzmi to trochę niezrozumiale ale można otrzymać również zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, który jest wypłacany na innych zasadach. O tym innym razem.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, inaczej niż w przypadku pracowników, podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Oznacza to, że aby móc skorzystać z zasiłku w razie choroby należy zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Można to zrobić przy zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych z tytułu rejestracji firmy lub później, w każdym czasie prowadzenia działalności gospodarczej.

O zasiłku chorobowym dla pracowników przeczytasz tutaj.

 

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy – 0kres wyczekiwania

Niestety nie można liczyć na świadczenie od razu. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia czyli, tzw. okresu wyczekiwania.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy przysługuje po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Jako ciekawostkę można dodać, iż w przypadku pracownika etatowego, okres wyczekiwania wynosi 30 dni. Dlaczego więc osoba pracująca na własny rachunek jest traktowana gorzej? Pojęcia nie mam. Przed 1 stycznia 2009 r. okres wyczekiwania dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wynosił aż 180 dni! Jest więc i tak na plus.

 

 

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy bez wyczekiwania

Na pocieszenie istnieją jednak pewne wyjątki od zasady okresu wyczekiwania. Do 90-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia jeśli posiadałeś inny tytuł ubezpieczenia np. umowa o pracę i przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni albo była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego będziesz miał prawo do zasiłku chorobowego jeśli:

  • jesteś absolwentem szkoły lub studiów wyższych i przystąpiłeś do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu,
  • Twoja niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • byłeś posłem lub senatorem i zostałeś objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

 

Przykład 1

Pan Marcin zarejestrował firmę 4 stycznia 2018 r. i zgłosił się z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W dniach 20-28 luty 2018 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Panu Marcinowi nie przysługuje zasiłek chorobowy. Nie upłynęło 90 dni wymaganego nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego. Pan Marcin uzyska prawo do zasiłku od 4 kwietnia 2018 r.

 

Przykład 2

Pani Natalia pracowała na podstawie umowy o pracę do 28 lutego 2018 r. W dniu 20 marca 2018 r. pani Natalia zarejestrowała firmę i zgłosiła się z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W dniach 25-30 marca 2018 r. pani Natalia przebywała na zwolnieniu lekarskim.

Pani Natalii przysługuje zasiłek chorobowy. Od zakończenia poprzedniego okresu ubezpieczenia nie minęło bowiem 30 dni. W tym przypadku, do okresu ubezpieczenia wlicza się poprzedni okres ubezpieczenia chorobowego.

 

TERMINOWE OPŁACENIE SKŁADKI

Ważne!

Podstawowym warunkiem wypłaty świadczenia jest terminowe opłacanie składki chorobowej!

Nie możesz liczyć na zasiłek, jeśli zdarza Ci się opłacać składki po terminie. Nieterminowe opłacenie składki chorobowej nawet o jeden dzień, powoduje ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i utratę prawa do zasiłku. Okres wyczekiwania 90 dni rozpoczyna się na nowo. W uzasadnionych sytuacjach, można zwrócić się do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Decyzja zakładu w tym przypadku zależy jednak od indywidualnej interpretacji. Jeżeli opóźnienie w płatności miało charakter jednorazowy lub wynikało z nadzwyczajnych okoliczności, ZUS zazwyczaj przychyla się do prośby i przywraca termin płatności, dzięki czemu zachowuje się ciągłość ubezpieczenia chorobowego.

 

Termin dla osób opłacających składki wyłącznie za siebie upływa  do 10 dnia każdego miesiąca.

W przypadku osób będących płatnikami dla innych osób np. zatrudniających pracowników – do 15 dnia każdego miesiąca.

 

Więcej o terminach płatności składek zus już wkrótce na blogu.

 

 

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: info@argumente.pl 

 

 

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *