Ciąża na macierzyńskim a koniec umowy

ciaża na macierzyńskim a koniec umowy

Ciąża na macierzyńskim a koniec umowy – czyli co w przypadku gdy pobieramy zasiłek macierzyński ale jesteśmy obecnie bez umowy o pracę. Czy można przejść na płatne L4 jeśli są wskazania?

Ciąża na macierzyńskim a koniec umowy – o co chodzi?

Jeśli jesteś w kolejnej ciąży na macierzyńskim i Twoja umowa nadal trwa, możesz przejść na płatne zwolnienie lekarskie. Składasz L4 po zakończeniu urlopu lub wcześniej, przerywając ten urlop na swój wniosek – więcej o tym tutaj. Co jednak w sytuacji gdy umowa została przedłużona do dnia porodu lub wygasła na urlopie macierzyńskim? Niestety tutaj sytuacja jest o wiele mniej korzystna.

Ciąża na macierzyńskim a koniec umowy – czy mogę przejśc na zwolnienie?

Aby skorzystać z płatnego L4 musisz posiadać aktualne ubezpieczenie chorobowe, czyli w tym przypadku pozostawać w zatrudnieniu. Jeśli nie masz aktywnej umowy, to mimo tego, że nadal pobierasz zasiłek macierzyński, nie masz prawa do przejścia na płatne zwolnienie ciążowe. Jeśli chodzi o urlop macierzyński po porodzie on również nie przysługuje. W sytuacji gdy podejmiesz nowe zatrudnienie wszystkie uprawnienia będą Ci się należeć. W przeciwnym wypadku pozostaje świadczenie rodzicielskie po urodzeniu dziecka w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok – tzw. kosiniakowe.

Ciąża na macierzyńskim a koniec umowy po 3 miesiącu

Zgodnie z Kodeksem pracy umowa na czas określony przedłuża się automatycznie do dnia porodu jeśli w dniu jej rozwiązania pracownica jest po 3 miesiącu ciąży. Twoja umowa kończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, a jesteś już po 3 miesiącu kolejnej ciąży? W tej sytuacji umowa zostanie przedłużona do dnia porodu. Możesz więc przejść na zwolnienie lekarskie i otrzymać roczny zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka. Formalności z ZUS załatwi pracodawca.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.


Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

1 myśl na temat “Ciąża na macierzyńskim a koniec umowy

  1. Ola Odpowiedz

    Mam dość skomplikowane pytanie. Co w sytuacji gdy mamie na urlopie macierzyńskim wygasa umowa. Świadczenie przejmuje ZUS. Po urlopie macierzyńskim mama otrzymuje świadczenie z gopsu w związku z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym w kwocie najniższej krajowej . Mama ma opłacane składki przez GOPS. Mama świadczenie na dziecko niepełnosprawne ma np do listopada a w maju zachodzi w kolejną ciążę . Co wtedy ? Czy może przejść na jakieś l4 ? Czy po prostu do końca świadczenia na dziecko niepełnosprawne pobiera to świadczenie a po porodzie kosiniakowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *