Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz? Ile dni?

czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz

Bardzo często zdarza się, że nie możemy zjawić się u lekarza w pierwszym dniu choroby. Co wówczas ze zwolnieniem lekarskim? Co zrobić w sytuacji, gdy jesteśmy chorzy od poniedziałku a na wizytę dostaliśmy się dopiero w czwartek? Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz?

Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz?

Przepisy dopuszczają taką możliwość. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej zwolnienie lekarskie wystawia się co do zasady od dnia badania lub dnia następnego. Zwolnienie lekarskie może być jednak również wystawione z datą wsteczną.

Okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy może obejmować okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie. Jest to dopuszczalne jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Jeśli więc byłeś niezdolny do pracy także przed dniem wizyty, lekarz może wystawić zwolnienie wstecz, maksymalnie jednak do 3 dni.

Tylko lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie wsteczne na okres dłuższy. Może to zrobić jeśli stwierdzi lub podejrzewa zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania. Żaden inny lekarz nie może wystawić zwolnienia na okres dłuższy niż 3 dni wstecz.

Musimy więc pamiętać, aby udać się do lekarza maksymalnie w trzecim dniu choroby. Niestety za wcześniejszy okres nieobecności w pracy nie będziemy mieli prawa do zasiłku chorobowego. Wyjątkiem będzie zwolnienie wystawione przez lekarza psychiatrę, które uprawnia do zasiłku również za okres wcześniejszy.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *