Czy na umowie zlecenie przysługuje macierzyński?

umowa zlecenie a macierzyński

Czy na umowie zlecenie przysługuje macierzyński? Bardzo często spotykamy się z opiniami, że na umowie śmieciowej, jak zwykło się nazywać umowę zlecenie, nie należą się żadne świadczenia. Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, czyli regulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Szczegółowy wpis o wadach i zaletach umowy zlecenia znajdziesz tutaj. A tymczasem o macierzyńskim na umowie zlecenie.

Czy na umowie zlecenie przysługuje macierzyński?

Nie jest prawdą, że na umowie zlecenie nie należą się żadne świadczenia. Uzależnione są one od odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne, a nie od samego faktu pracy na podstawie tej formy zatrudnienia.

Umowa zlecenie a urlop macierzyński

Osoba pracująca na podstawie umowy zlecenie nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przewidzianego przepisami Kodeksu pracy i związanych z tym uprawnień.

Nie ma prawa do urlopu ale może otrzymać zasiłek macierzyński.

Urlop jest przerwą w pracy a zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne wypłacane z tytułu urodzenia dziecka. Sytuacja kobiet na umowie zlecenie jest więc mniej korzystna niż na umowach o pracę ale nie całkowicie beznadziejna.

Umowa zlecenie – kiedy przysługuje zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński na umowie zlecenie nie jest świadczeniem gwarantowanym. Przysługuje Ci jeśli jesteś zgłoszona lub zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Ubezpieczenie chorobowe jest dla zleceniobiorcy dobrowolne. Następuje na wniosek. Aby być nim objętym należy zgłosić zleceniodawcy chęć podlegania. Można to zrobić przy podpisywaniu umowy lub w dowolnym momencie trwania umowy zlecenia.

Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mogą zgłosić się tylko osoby, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

W praktyce oznacza to, że aby przystąpić do ubezpieczenia chorobowego umowa zlecenie musi być oskładkowana. Najczęściej dzieje się tak jeśli jest ona jedynym źródłem dochodów. Może również dotyczyć sytuacji kiedy pracujesz również na umowie o pracę i zarabiasz mniej niż obowiązujące w danym roku wynagrodzenie minimalne. W tym drugim przypadku masz jednak zapewniony urlop i zasiłek macierzyński na zasadach Kodeksu pracy. Dla pracowników ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak samodzielnie sprawdzić czy jesteś zgłoszony do zus zapraszam tutaj.

Umowa zlecenie a zasiłek macierzyński – okres wyczekiwania

Zasiłek macierzyński przysługuje zawsze bez okresu wyczekiwania.

Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego wystarczy posiadanie w dniu porodu „aktywnej” umowy z opłaconą składką chorobową. Teoretycznie więc możesz zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego nawet w dniu porodu. W praktyce jednak może być to trudne do wykonania ze względu na nieprzewidywalność tego wydarzenia. Warto więc zadbać o to wcześniej.

Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy przysługuje na podobnych zasadach jak w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Więcej informacji w tym temacie tutaj.

Objęcie ubezpieczeniem chorobowym następuje począwszy od dnia wskazanego we wniosku, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Taki warunek zabrania zgłaszania się do ubezpieczenia wstecz. Nie można zatem po urodzeniu dziecka złożyć wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i wystąpić o wypłatę zasiłku.

Pamiętaj więc o tym, jeśli zgłosisz zleceniodawcy chęć podlegania pod ubezpieczenie chorobowe podczas trwania umowy. Musisz zdążyć ze zgłoszeniem przed porodem.

Umowa zlecenie a zasiłek macierzyński – jak długo?

Zgodnie z ustawą zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje najczęściej przez 52 tygodnie przy urodzeniu jednego dziecka. Wpis o tym, jak długo może trwać urlop macierzyński znajdziesz tutaj.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

6 myśli na temat “Czy na umowie zlecenie przysługuje macierzyński?

 1. Lili Odpowiedz

  Witam. Jestem w ciąży właśnie na umowie zlecenie. Mam termin porodu na 18 grudnia a umowę do końca roku. Czy jeżeli umowa wygaśnie będę też miała prawo do zasiłku macierzyńskiego ?

  • argumente Autor wpisuOdpowiedz

   Witam serdecznie. Tak. Jeśli urodzi Pani w grudniu zasiłek będzie wypłacany przez cały przysługujący okres, nawet po wygaśnięciu umowy. Aby otrzymać zasiłek macierzyński z umowy zlecenie musi Pani podlegać pod ubezpieczenie chorobowe w dniu porodu. Warto więc sprawdzić czy jest Pani zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Pozdrawiam:-)

 2. Justa1212 Odpowiedz

  Witam. Aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym do wrzesnia, konczy mi sie w tym samym czasie umowa. Czy jesli pracodawca przedłuży mi umowe bede mogla wrocuc na wychowawczy?

  • argumente Autor wpisuOdpowiedz

   Jak najbardziej. Jeśli oczywiście nie został wykorzystany limit 35 miesięcy.

 3. Ola Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Jak wyglada slrawa z wyplacaniem zasiłku macierzyńskiego w przypadku kiedy pracuje sie w jednej firmie na umowę o pracę a w drugiej na umowę zlecenie? Czy powinna być wyplacana suma z obu prac?

  • prosto o prawie Autor wpisuOdpowiedz

   Dzień dobry. Jeśli z umowy zlecenia opłacana jest składka chorobowa zasiłek macierzyński będzie wypłacany również z tego tytułu. Przysługiwać więc będą dwa świadczenia:-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *