Czy na urlopie macierzyńskim można pracować?

czy można pracować na urlopie macierzyńskim

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować? Powszechnie wiadomo, że nie można wykonywać pracy podczas zwolnienia lekarskiego, świadczenia rehabilitacyjnego czy opieki nad dzieckiem, czyli zasiłku opiekuńczego. Żaden przepis prawny nie zabrania jednak wprost pracy na urlopie i zasiłku macierzyńskim. Pewne ograniczenia mogą jednak dotyczyć pracy na podstawie umowy o pracę.

Ile może trwać urlop macierzyński? O tym tutaj.

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować u pracodawcy, który udzielił urlopu?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że celem urlopu macierzyńskiego jest ochrona zdrowia matki po okresie ciąży i porodzie oraz umożliwienie jej sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia. Dodatkowo obowiązkowy urlop macierzyński ma wyeliminować ewentualne nadużycia ze strony pracodawcy nakłaniające do szybkiego powrotu do pracy. Po porodzie matka musi wykorzystać 14 tygodni urlopu. Może wrócić do pracy i zrezygnować z pozostałych 6 tygodni, jeśli przejmie je ubezpieczony ojciec dziecka. Tutaj jednak rezygnuje zarówno z urlopu, jak i z zasiłku macierzyńskiego.

Czy można podjąć pracę podczas urlopu macierzyńskiego u pracodawcy, który udzielił nam tego urlopu bez utraty zasiłku macierzyńskiego? Biorąc pod uwagę cel urlopu macierzyńskiego dopuszczalne jest takie zatrudnienie jeśli praca związana jest z wykonywaniem innych zadań niż te wynikające z umowy w związku z którą udzielono nam urlopu macierzyńskiego czy otrzymamy nową umowę o pracę bądź umowę cywilnoprawną (np. umowę zlecenie, umowę o dzieło).

Praktycznie możemy więc mówić o możliwości „dorabiania”, czyli np. pracy na część etatu lub wykonywaniu obowiązków zdalnie, z domu. Każdą sytuację należy jednak rozważać indywidualnie, mając na uwadze przede wszystkim cel, w jakim udzielono nam urlopu macierzyńskiego.

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować u innego pracodawcy?

Korzystając z urlopu macierzyńskiego możesz podjąć zatrudnienie u innego pracodawcy niż ten, który udzielił urlopu macierzyńskiego. Dopuszczalna jest praca zarówno na umowę o pracę, jak i na podstawie umowy zlecenie czy o dzieło. Co więcej nie musisz informować swojego dotychczasowego pracodawcy o fakcie podjęcia pracy. Nie musisz również zgłaszać nowemu pracodawcy, że przebywasz na urlopie macierzyńskim. Zasiłek macierzyński będzie nadal wypłacany.

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować na umowę zlecenie, o dzieło lub prowadzić działalność gospodarczą?

W tej kwestii nie ma żadnych przeciwwskazań. Na urlopie macierzyńskim możesz pracować na umowie zlecenie bez ograniczeń co do czasu i nakładu tej pracy bez utraty zasiłku macierzyńskiego. Możesz również założyć i prowadzić działalność gospodarczą, nadal pobierając zasiłek macierzyński.

Jeśli pobierasz zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenia (jest taka możliwość – przeczytasz o tym tutaj) lub prowadzenia działalności gospodarczej, nie musisz powstrzymywać się od wykonywania pracy na czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Możesz normalnie pracować z zachowaniem prawa do wypłaty zasiłku przez cały przysługujący okres.

W artykule jest mowa o pracy podczas urlopu macierzyńskiego, czyli pierwszych 20 tygodni. Roczny urlop macierzyński składa się z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Czy można pracować na urlopie rodzicielskim?


Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *