Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Życie pisze różne scenariusze, nierzadko to co mamy zaplanowane, pozostaje tylko planami. Tak samo może zdarzyć się w naszej pracy. Nie ma tutaj znaczenia, czy posiadamy rodzinę, dom, kota. Niespodziewane sytuacje, mogą zdarzyć się każdemu. Dla takich wypadków, ustawodawca przewidział pewne możliwości. Jest to urlop na żądnie.

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje pracownikowi? O tym tutaj.

A jak to wygląda w praktyce? Skoro pracownikowi, przysługuje zgodnie z prawem 4 dni urlopu na żądanie, to czy pracodawca może odmówić udzielenia tego urlopu? Czy nie łamie w ten sposób prawa i naraża się na odpowiedzialność i konsekwencje? Okazuje się, że w niektórych przypadkach nie. Pewna wzmianka na ten temat, znajduje się w artykule 167. § 1. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Przechodząc do sedna, tak jak to było wspomniane wcześniej, w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługują 4 dni takiego urlopu, bez względu na zmianę pracodawcy. W związku z tym, jeżeli pracownik u pracodawcy, u którego pracował od stycznia do czerwca wykorzystał całość urlopu na żądanie, to u kolejnego pracodawcy, u którego rozpocznie pracę od lipca, nie będzie mieć prawa do tego urlopu. W tym przypadku, odmowa udzielenia urlopu, będzie jak najbardziej uzasadniona.

Taka sama sytuacja, może wystąpić u jednego pracodawcy. Po wykorzystaniu puli urlopu na żądanie, pracodawca nie ma obowiązku wyrażania na niego zgody. Kolejnym przypadkiem, kiedy nie otrzymamy urlopu na żądanie, będzie sytuacja, w której nie otrzymaliśmy zgody na urlop wypoczynkowy w danym dniu. Wówczas próba obejścia tego i poproszenia o urlop na żądanie, niestety nie powiedzie się. Również w sytuacji, kiedy dobro zakładu pracy lub jego mienie są zagrożone, możemy nie otrzymać urlopu. Takie okoliczności mogą zaistnieć przy brakach kadrowych.

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? O czym trzeba pamiętać?

Z wyżej wymienionych przykładów, można wywnioskować, że urlop na żądanie, choć przysługujący pracownikowi i uregulowany w kodeksie pracy, nie należy się w każdej sytuacji. Dobrze jest to mieć na uwadze. Podsumowując – warto dokładnie zapoznawać się ze swoimi prawami i obowiązkami jako pracownika. Taka wiedza, pozwoli bardziej zrozumieć pracodawcę, czy też wręcz odwrotnie – dodać pewności jak i kiedy możemy walczyć o swoje prawa.

Poza tym, naprawdę warto znać aktualny stan prawny przepisów, które nas dotyczą. Pamiętajmy, że wiedza podawana z drugiej ręki lub z niejasnych źródeł, może nam nie tylko nie pomóc, ale co gorsza wprowadzać nawet w błąd.

Autor: Izabela Kaźmierczak-Kamiennik

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

1 myśl na temat “Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

  1. Gosia Odpowiedz

    Braki kadrowe,gdzie ich nie ma…co zrobić w takim razie gdy szef specjalnie nikogo nie zatrudnia(szczerze o tym mówi że nie ma pieniędzy i niby nikogo godnego pracy nie znajduje),pracownik pracuje w nadgodzinach a szef wymaga jeszcze więcej nadgodzin? Wyrabiam w tygodniu 40 godzin a szef wymaga bym przyszła jeszcze w sobotę bo nie ma kogo postawić za ladą. Czy oprócz zmiany pracy można coś zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *