Czy urlop macierzyński jest obowiązkowy?

Czy urlop macierzyński jest obowiązkowy

Urlop macierzyński to uprawnienie kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Przysługuje z tytułu urodzenia dziecka w okresie zatrudnienia. Czy urlop macierzyński jest obowiązkowy? Czy można z niego zrezygnować w dowolnym momencie? Dlaczego jest obowiązkowy?

Czy urlop macierzyński jest obowiązkowy?

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka lub odpowiednio dłużej przy urodzeniu więcej dzieci przy jednym porodzie.

Ile dokładnie może trwać i komu przysługuje przeczytasz tutaj.

Urlop macierzyński jest prawem niezbywalnym. Oznacza to, że jest dla kobiety obowiązkowy. Nie możesz się go zrzec. Dlaczego jest narzucony? Wynika to przede wszystkim z funkcji, jaką pełni ten urlop. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak wielkim obciążeniem dla organizmu matki jest okres ciąży i porodu. Urlop macierzyński to czas, w którym zapewniona jest konstytucyjna ochrona zdrowia matki po narodzinach dziecka.

Celem urlopu jest również umożliwienie mamie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia. Dodatkowo obowiązkowy urlop macierzyński ma wyeliminować ewentualne nadużycia, które mogłyby pojawić się ze strony pracodawcy, nakłaniające do szybkiego powrotu do pracy. 

Czy urlop macierzyński jest obowiązkowy – kiedy można zrezygnować?

Zasady rezygnacji z urlopu macierzyńskiego zostały określone w Kodeksie pracy. Przede wszystkim po porodzie matka musi wykorzystać 14 tygodni urlopu. Może wrócić do pracy i zrezygnować z pozostałych 6 tygodni, jeśli przejmie je ubezpieczony ojciec dziecka. W związku z tym nie możesz zrezygnować z urlopu macierzyńskiego, jeśli ojciec dziecka nie przejmie pozostałej części.

Więcej o tak zwanym rocznym urlopie, czyli urlopie macierzyńskim i rodzicielskim z góry przeczytasz tutaj.

Polecam również sprawdzony kalkulator urlopów na tej stronie.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.


Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *