Czy za wychowawczy należy się urlop wypoczynkowy?

czy za wychowawczy należy się urlop wypoczynkowy

Czy za urlop wychowawczy należy się urlop wypoczynkowy? Pytanie choć kontrowersyjne, ma jak najbardziej odzwierciedlenie w przepisach prawa pracy.

Czy za wychowawczy należy się urlop wypoczynkowy – co mówią przepisy?

Art.1551.§1.  W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:

 1. a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
 2. b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Art.1552.§1. Przepis art.1551§1 pkt 2stosuje się odpowiednio do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1miesiąc okresie:

1)urlopu bezpłatnego;

2)urlopu wychowawczego;

3)odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, służby przygotowawczej, okresowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych;

4)tymczasowego aresztowania;

5)odbywania kary pozbawienia wolności;

6)nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

 • 2. Jeżeli okres, o którym mowa w §1 pkt 1 i 3–6, przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wdanym   roku   kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

 

Czy więc za urlop wychowawczy należy się urlop wypoczynkowy?

Jak to dokładnie wygląda? Przepisy choć nie brzmią klarownie i można się w nich pogubić, pozwalają wysnuć 3 wnioski dotyczące naszej sytuacji:

 1. Wystarczy przepracować jeden dzień w roku, aby nabyć prawo do urlopu wypoczynkowego.
 2. Jeżeli pracownica, wraca do pracy po urlopie wychowawczym, w trakcie trwającego roku kalendarzowego, jej urlop ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu.
 3. Jeżeli pracownica nie przepracuje ani jednego dnia w danym roku kalendarzowym, nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego.

Wyjaśnię to na przykładzie. Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego od 2 stycznia 2018 r. do 1 kwietnia 2020 r., to urlop wypoczynkowy będzie rozkładać się następująco:

 • Za rok 2018, przysługuje jej urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze, ponieważ nabyła do niego prawo 1 stycznia.
 • Za rok 2019, nie przysługuje jej urlop wypoczynkowy w żadnym wymiarze, ponieważ w świetle prawa nie przepracowała ona ani jednego dnia w tym roku.
 • Za rok 2020, będzie jej przysługiwać urlop wypoczynkowy proporcjonalnie pomniejszony z powodu powrotu do pracy od 1 kwietnia (od tego dnia nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego).

W związku z tym, warto rozważyć wnioskowanie o urlop wychowawczy po 1 stycznia. Dzięki temu, nabędziemy prawo do urlopu wypoczynkowego, z którego będziemy mogły skorzystać po powrocie do pracy. To również ułatwi stopniowy powrót do pracy i oswojenie się z nową sytuacją rodzinną i zawodową.

 

Autor: Izabela Kaźmierczak-Kamiennik

 

Ile dokładnie trwa urlop wychowawczy i komu przysługuje? O tym przeczytasz tutaj.

 

 

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej. 

 

 

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

2 myśli na temat “Czy za wychowawczy należy się urlop wypoczynkowy?

 1. Oyl.olivia Odpowiedz

  Dzień dobry,
  ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje mi w sytuacji gdy:
  urodziłam dziecko 28.01.2019 roku, urlop rodzicielski kończy mi się w dniu 26.01.2020 – chcę przejść na 6 miesięcy urlopu wychowawczego ale najpierw wybrać urlop wypoczynkowy, wybieram zaległy za 2019 rok (26 dni) i chciałabym od razu wybrać też całość lub część za 2020 rok ale nie wiem ile za 2020 rok dni mi przysługuje, gdybym chciała przejść na wychowawczy np. od kwietnia 2020 do końca września 2020 – czy w styczniu 2020 roku nabywam prawa do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, czy w związku z tym, że będę przebywać w 2020 na wychowawczym odlicza mi się jakieś dni od tych 26? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *