Działalność bez rejestracji – kto może ją prowadzić?

działalność bez rejestracji - kto może ją prowadzić

Prowadzisz bloga, drobną sprzedaż, wykonujesz rękodzieło, udzielasz korepetycji lub dopiero startujesz z biznesem? Od 30.04.2018 r. możesz prowadzić firmę bez rejestracji, czyli działalność nierejestrowaną, nazywaną również nierejestrową lub nieewidencjonowaną. Działalność bez rejestracji – kto może ją prowadzić?

Działalność bez rejestracji – jak to wygląda?

Ustawa Prawo Przedsiębiorców daje możliwość legalnego prowadzenia działalności bez obowiązku jej rejestracji. Działalność, która wcześniej musiała podlegać zgłoszeniu, dzisiaj może być prowadzona w bardzo uproszczonej i mniej sformalizowanej formie. Działalność nierejestrowana często nazywana jest działalnością na próbę, czyli jest szansą na sprawdzenie pomysłu na biznes. Dotyczy sprzedaży towarów lub usług na małą skalę.

Firma bez rejestracji zwalnia z wielu formalności związanych z założeniem i prowadzeniem tradycyjnej, zarejestrowanej działalności. Możesz prowadzić firmę bez zgłaszania jej w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). W przeciwieństwie do osób prowadzących zarejestrowaną działalność gospodarczą nie musisz zgłaszać się do ZUS i odprowadzać comiesięcznych składek. Nie masz także obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Nie musisz również prowadzić skomplikowanej księgowości. Jesteś zobowiązany do prowadzenia tylko uproszczonej ewidencji sprzedaży. Możesz to robić nawet z zwykłym zeszycie.

Działalność bez rejestracji – kto może ją prowadzić?

Możesz prowadzić firmę bez rejestracji jeśli:

  • jesteś osobą fizyczną tzn. nie działasz w formie spółki,
  • w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie prowadziłeś działalności gospodarczej – tutaj wprowadzono pewne zwolnienie dla osób, które prowadziły działalność ale przed 30 kwietnia 2017 ich działalność została wykreślona z ewidencji i nie była zarejestrowana ponownie,
  • prowadzisz działalność, która nie wymaga koncesji i pozwoleń,
  • przychód z działalności nie przekracza kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę – w 2019 roku jest to kwota 1125 zł miesięcznie – po przekroczeniu limitu masz obowiązek rejestracji prowadzonej działalności w CEIDG i dotrzymania wszelkich formalności z tym związanych.


Prowadzenie działalności bez rejestracji czasami wiąże się także z innymi obowiązkami. Jeśli wymaga tego rodzaj prowadzonej działalności musisz posiadać kasę fiskalną, spełniać wymogi sanitarne lub rozliczać podatek VAT. Masz również obowiązek respektować uprawnienia konsumenckie. Tekst ustawy Prawo Przedsiębiorców znajdziesz tutaj.

Kiedy musisz posiadać kasę fiskalną, a kiedy opłacać podatek VAT?

Dzialalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Działalność nierejestrowana a VAT

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *