Działalność nierejestrowana a VAT

działalność nierejestrowana a vat

Działalność nierejestrowana a VAT. Działalność nierejestrowana nazywana jest często działalnością na próbę. Pozwala sprawdzić swój pomysł na biznes bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Oszczędza również wielu formalności. Trzeba jednak pamiętać, że działalność bez rejestracji nie zwalnia nas z innych obowiązków. W niektórych przypadkach musisz posiadać kasę fiskalną, o czym przeczytasz tutaj. Podobnie jest w przypadku podatku VAT.

Kto może prowadzić działalność bez rejestracji? O tym tutaj.

Działalnośc nierejestrowana a VAT – zwolnienia

VAT to podatek od towarów i usług. Nie wszyscy przedsiębiorcy są jednak zobowiązani do jego rozliczania i opłacania, czyli nie wszyscy muszą być VAT-owcami. Można korzystać ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego.

Zwolnienie podmiotowe to zwolnienie ze względu na obrót. Nie musisz rozliczać podatku VAT jeśli nie przekroczysz w ciągu roku limitu sprzedaży 200 tys. złotych. Przy działalności nierejestrowanej nie przekroczysz. Dla przypomnienia – 1125 zł x12 = 13 500 zł (miesięczny limit przychodu na działalności nierejestrowanej w 2019 roku x ilość miesięcy). Oczywiście możesz zarejestrować się do VATu dobrowolnie, nawet od pierwszej sprzedaży.

Zwolnienie przedmiotowe to wykaz określonych grup towarów i usług, które są zwolnione z opodatkowania VAT. Dotycz to m.in. usług w zakresie opieki medycznej czy usług ubezpieczeniowych. Wykaz wszystkich grup znajdziesz w art. 43 ustawy – odnośnik tutaj.

Działalność nierejestrowana a VAT – obowiazek od pierwszej sprzedaży

Oprócz zwolnień, podobnie jak w przypadku kasy fiskalnej, ustawodawca określił towary i usługi, które muszą być objęte podatkiem VAT od pierwszej sprzedaży, bez względu na jej wysokość. W związku z tym, musisz również dokonywać wszelkich formalności m.in.: na początku zarejestrować się jako VAT-owiec, prowadzić rejestr sprzedaży i zakupów, składać deklarację VAT-7 oraz JPK VAT, a przede wszystkim opłacać podatek należny.

Masz obowiązek rozliczać i opłacać VAT, nawet prowadząc działalność nierejestrowaną, jeśli :

dokonujesz dostaw:

 a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy (są to m.in. metale szlachetne i złom z nich, wyroby jubilerskie, więcej tutaj),

 b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:

– energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),

– wyrobów tytoniowych,

– samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

 c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,

d) terenów budowlanych,

e) nowych środków transportu;

lub świadczysz usługi:

 a) prawnicze,

 b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

 c) jubilerskie,

oraz jeśli nie posiadasz siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

1 myśl na temat “Działalność nierejestrowana a VAT

  1. Klara Odpowiedz

    Bardzo przydatny tekst! Dzięki:) Czy w przypadku sprzedaży ubrań używanych należy wystawiać rachunek/paragon (działalność nierejestrowana) ? Czy trzeba rozliczać się z VAT od takich produktów?
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *