Ile trwa urlop macierzyński? Komu przysługuje?

Ile trwa urlop macierzyński

Kobiety często pytają ile trwa urlop macierzyński. Bardzo często mówi się o rocznym urlopie. Czy urlop macierzyński rzeczywiście trwa rok?

Ile trwa urlop macierzyński?

Długość urlopu macierzyńskiego zależna jest od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Urlop macierzyński jest obowiązkowy. Nie można się go zrzec. Zazwyczaj dniem rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego jest dzień urodzenia dziecka, bez względu na godzinę porodu. Możesz rozpocząć urlop wcześniej, maksymalnie 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu.

Ile trwa urlop macierzyński – urlop rodzicielski

Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego masz prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, lub 34 tygodni – w przypadku urodzenia więcej dzieci.

W przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom i jest dobrowolny. Częśc urlopu rodzicielskiego można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Ile trwa urlop macierzyński – roczny urlop macierzyński

O rocznym urlopie macierzyńskim mówi się najczęściej wtedy, gdy matka zdecyduje, że chce wykorzystać z góry urlop macierzyński i bezpośrednio po nim cały urlop rodzicielski. Mamy wówczas łącznie 52 tygodnie urlopu (prawie rok) przy urodzeniu jednego dziecka.

Więcej o rocznym urlopie macierzyńskim, ile jest płatny i jaki wniosek złożyć przeczytasz tutaj.

Ile trwa urlop macierzyński – komu przysługuje?

Urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje tylko kobietom zatrudnionym na umowę o pracę. Nie ma natomiast znaczenia długość zatrudnienia ani wymiar tej pracy. Oczywiście mówimy o urlopie, nie o zasiłku macierzyńskim. Urlop to przerwa w pracy, a zasiłek macierzyński to świadczenie wypłacane za okresy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Po spełnieniu warunków mają do niego prawo również kobiety pracujące na podstawie umowy zlecenia lub prowadzące działalność gospodarczą, więcej o tym tutaj.

Osoby, które nie mają ustalonego prawa do zasiłku macierzyńskiego, mogą zwrócić się o świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie, tzw. „kosiniakowe”.

Sprawdzony kalkulator terminów urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego znajdziesz na tej stronie.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *