Jak załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu?

profil zaufany

Zastanawiałeś się kiedyś czy można załatwić sprawy urzędowe bez wizyty w urzędzie? Czy zawsze, gdy masz coś do załatwienia musisz odstać przysłowiowe swoje w kolejce? Dobra wiadomość – nie musisz! Chyba, że lubisz lub bardzo chcesz:-)  Dla zwolenników działania bez wychodzenia z domu polecam profil zaufany. Jeszcze nie wszystkie, ale już teraz wiele spraw jesteśmy w stanie załatwić w urzędach online.

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że Polacy założyli już ponad 2 mln profili. Kto jeszcze nie ma? Jak to zrobić? Już tłumaczę.

 

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany (zwany również eGo) to metoda potwierdzenia tożsamości w elektronicznych systemach administracji. Jest bezpłatnym narzędziem, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie, czyli służy jako Twój elektroniczny podpis. Profil zaufany jest zbiorem informacji o użytkowniku. Są one sprawdzane, dzięki czemu dane każdej osoby, która ma profil zaufany są autentyczne i nikt nie może się pod nią podszyć. Dane na profilu są odpowiednio zabezpieczone, aby nikt poza właścicielem nie miał do nich dostępu.

Za pomocą profilu możesz szybko i bezpiecznie wysyłać dokumenty w różnych serwisach urzędowych bez wychodzenia z domu. Najczęściej dotyczy to składania wniosków i podań. Jeśli składasz wniosek online, nie musisz go drukować, podpisywać i skanować albo dosyłać pocztą do urzędu. Wystarczy, że podpiszesz go profilem zaufanym a urząd otrzyma go na swoją skrzynkę.

Istnieje również podpis elektroniczny w postaci certyfikatu kwalifikowanego. Jest on płatny, jednak oferuje większy katalog spraw możliwych do załatwienia online. Nie będę się tu jednak o nim rozpisywać, ponieważ chciałam skupić się na darmowej metodzie potwierdzania tożsamości, jaką oferuje nam bezpłatny profil zaufany.

 

Jakie sprawy możesz załatwić przy pomocy profilu zaufanego?

 

 • Zgłosić urodzenie dziecka – nowość od 01 czerwca 2018!
 • Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu)
 • Złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub dowodu osobistego dla dziecka
 • Zgłosić utratę dokumentu tożsamości
 • Zameldować się na pobyt stały i czasowy
 • Złożyć wnioski o świadczenia dla swojej rodziny: zasiłek rodzinny,  świadczenie rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego
 • Złożyć wniosek w programie Rodzina 500+, Dobry Start
 • Sprawdzić jako kierowca swoje aktualne punkty karne
 • Uzyskać, wymienić i zgłosić utratę prawa jazdy
 • Pobrać zaświadczenie o niekaralności z KRK (Krajowego Rejestru Karnego)
 • Zarejestrować się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy, uzyskać zaświadczenie z PUP
 • Złożyć wniosek o wpis do CEIDG, czyli zarejestrować, zawiesić bądź zamknąć firmę,
 • I wiele innych…

 

Cały katalog spraw jest dostępny w ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Niestety jeszcze nie wszystkie sprawy i nie we wszystkich urzędach możemy załatwić online. Myślę jednak, iż wszystko przed nami. Wiele osób zwraca uwagę i pyta o możliwość rejestracji nowo zakupionego pojazdu przez internet – w niektórych urzędach jest już to możliwe.

 

Z jakich portali można korzystać za pomocą profilu zaufanego?

 • Wspomniana wyżej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – złożysz tu wniosek o dowód osobisty, uzyskasz odpisy aktów, zgłosisz urodzenie dziecka,  pobierzesz zaświadczenie o niekaralności, złożysz wniosek o kartę EKUZ,
 • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) -możesz tu wysłać wnioski, uzyskać dostęp do historii ubezpieczenia, sprawdzić czy pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczeń i opłaca za Ciebie składki, o czym szczegółowo pisałam tutaj,
 • Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) – możesz tu założyć, zawiesić lub zamknąć firmę, dokonać zmian we wpisie, uzyskać dane osób, które prowadzą działalność w Polsce,
 • Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) – za pomocą portalu sprawdzisz informacje o Twoim prawie do świadczeń zdrowotnych, leczeniu i udzielonych świadczeniach oraz o refundacji recept, a także otrzymasz dostęp do całej historii leczenia wraz z kwotami, które zostały przekazane na jego sfinansowanie – jest to bardzo ciekawe i przydatne narzędzie, o czym na pewno napiszę osobny artykuł.

 

Czy to naprawdę działa?

Potwierdzam, działa! Sprawdzone. Przetestowane. Nie pisałabym Ci o tym, gdybym nie była pewna funkcjonowania tego profilu. Jaką sprawę załatwiałam ostatnio przy pomocy profilu zaufanego –  wniosek o EKUZ (Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) dla siebie i dzieci. Wniosek wypełniony i przesłany w pięć minut, złożony w sobotę, karty otrzymałam pocztą w piątek. Składałam również odpowiedź ogólną na pismo z urzędu skarbowego. Dokument przesłany za pomocą epuap w niedzielę wieczorem, czyli wtedy, kiedy miałam na to czas. Mój maż, jako zagorzały wielbiciel wizyt urzędowych, składał online wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Samodzielnie przekonałam go do tej jednej wizyty w urzędzie, czyli potwierdzenia profilu zaufanego w punkcie potwierdzającym. Teraz wszystko co możliwe załatwia za pomocą profilu zaufanego i jest z tego powodu niebywale uszczęśliwiony.

 

Pamiętaj więc, że nie ograniczają Cię godziny pracy urzędów. Sam decydujesz, kiedy złożysz wniosek. 

 

 

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany może założyć każdy, kto ma numer PESEL. Można to zrobić w dowolnym momencie. Profil zaufany jest ważny trzy lata, następnie możesz przedłużać jego ważność o kolejne trzy lata. Usługa jest bezpłatna.

Istnieje kilka możliwości:

 • w punkcie potwierdzającym,
 • za pomocą internetowego konta bankowego (jeśli go posiadasz),
 • za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (jeśli go posiadasz).

Punkty potwierdzające znajdują się w różnych instytucjach. Wniosek o założenie profilu zaufanego wysyłasz przez internet a swoje dane potwierdzasz osobiście w dowolnym punkcie potwierdzającym (również za granicą). Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Możesz również od razu udać się do punktu, jeśli nie chcesz składać wniosku przez internet. Pracownik punktu potwierdzającego założy Ci profil zaufany. Informację, gdzie znaleźć najbliższy punkt potwierdzający znajdziesz tutaj.

 

Wniosek o rejestrację profilu zaufanego znajdziesz tutaj.

 

Czy warto?

Opowiem krótko – jeśli cenisz swój czas warto. Profil zaufany stanowi również alternatywę dla płatnego podpisu kwalifikowanego. W praktyce zastosowanie profilu zaufanego zamiast podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikowanym jest prostsze i tańsze. Nie trzeba posiadać żadnego dodatkowego urządzenia i płacić za podpis około 200-300 zł rocznie.

Moim zdaniem dla osób na działalności absolutna konieczność. Przyznam osobiście, że jako osoba prowadząca firmę nie wyobrażam sobie pracy i funkcjonowania bez tego profilu. Korzystam z niego od ok pięciu lat, czyli zaczynałam, kiedy jeszcze katalog możliwych spraw nie był tak obszerny jak obecnie.

Warto wspomnieć, że profil zaufany umożliwia podpis obowiązkowego dla vatowców JPK_VAT, a także przesyłanie dokumentów rozliczeniowych do ZUS za pomocą portalu PUE. Bez konieczności odwiedzania urzędów czy instytucji, przedsiębiorcy mogą dopełnić wielu formalności drogą internetową. Ręka w górę kto woli stać w kolejkach, niż poświęcić ten cenny czas na rozwój własnego biznesu…

 

 

 

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: info@argumente.pl

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej. Odpowiem z przyjemnością:-)

 

 

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

2 myśli na temat “Jak załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu?

  • argumente Autor wpisuOdpowiedz

   Niestety nie ma możliwości złożenia wniosku o paszport przez internet ponieważ obecnie konieczne jest pobranie odcisków palców. Jest możliwe sprawdzenie online czy paszport jest już gotowy do odbioru. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *