Kolejna ciąża na urlopie macierzyńskim

kolejna ciąża na urlopie macierzyńskim

Kolejna ciąża na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim i najczęściej pojawiające się pytania – czy można przejść na zwolnienie lekarskie jeśli są wskazania? Czy trzeba wracać do pracy na jeden dzień aby złożyć L4? Ile dostanę na chorobowym i macierzyńskim?

Roczny urlop macierzyński tak naprawdę składa się z dwóch urlopów: macierzyńskiego (najczęściej pierwsze 20 tygodni) i rodzicielskiego (następne 32 tygodnie) – więcej o tym tutaj.

Kolejna ciąża na urlopie macierzyńskim

Musisz pamiętać, że samo otrzymanie zwolnienia lekarskiego na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim nie przerywa tego urlopu z automatu. W związku z tym urlop macierzyński lub rodzicielski nadal trwa. Co więc zrobić by otrzymać płatne chorobowe? W zasadzie masz do wyboru dwie opcje:

 • poczekać do końca urlopu i przejść na zwolnienie lekarskie
 • przerwać urlop i przejść na L4.

Zasiłek chorobowy w czasie ciąży jest płatny 100 % podstawy. Z tego względu najczęściej przerwanie urlopu jest bardziej opłacalną opcją. Nie słuchaj plotek – nieprawdą jest, że musisz wracać do pracy na jeden dzień. Możesz przejść na zwolnienie lekarskie już w pierwszym dniu planowanego powrotu do pracy. Ewentualnie warto rozważyć, czy nie wykorzystać wcześniej przysługującego urlopu wypoczynkowego i np. 2 dni opieki nad dzieckiem.

Jak zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?

Jak przerwać urlop rodzicielski?

Kolejna ciąża na urlopie macierzyńskim – ile dostanę na zasiłku?

Jeśli przejdziesz na zwolnienie, najczęściej otrzymasz zasiłek chorobowy a później macierzyński w takiej samej wysokości jak w poprzedniej ciąży. Jest to związane z zasadą, zgodnie z którą podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo jeśli przerwa między zasiłkami wynosi mniej niż 3 miesiące. Pamiętaj też, że nie ma możliwości żądania od pracodawcy lub od ZUS zwrotu świadczenia za niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

Ciąża na macierzyński a koniec umowy o pracę

Ile może trwać urlop macierzyński?

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

10 myśli na temat “Kolejna ciąża na urlopie macierzyńskim

   • Malgosza Odpowiedz

    Kiedy można się spodziewać wpisu? Bardzo jestem zainteresowana tematem i mam już niewiele czasu na podjęcie decyzji co dalej, wszędzie na wszystko mają terminy 🙂 Pozdrawiam

 1. Klysia Odpowiedz

  A jak to jest jeśli w trakcie pierwszej ciąży stosunek pracy ustał? Czy jest szansa by nadal otrzymywać świadczenia z zusu w związku z kolejną ciążą?

  • prosto o prawie Autor wpisuOdpowiedz

   Niestety na urlopie macierzyńskim nie przysługuje zasiłek chorobowy za L4.

 2. Wiola Odpowiedz

  A jak to jest jeśli jestem na macierzyńskim a umowa o pracę skończyła mi się z dniem porodu? Czy jeśli zaszłabym w drugą ciąże w trakcie trwania macierzyńskiego coś mi się należy?

 3. Kasia Odpowiedz

  A ja mam pytanie o te 3 miesiące pomiędzy urlopem macierzyńskim a wychowawczym, wykorzystałam wtedy urlop. Nie jest dokładnie napisane czy chodzi o 3 miesiące kalendarzowe czy w sumie 3 miesiace? Na urlopie byłam pełne 2miesiace kalendarzowe i po pół miesiąca co w sumie dało 3. Na jakich warunkach będzie liczone L4?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *