Opieka na żonę po porodzie – ile dni?

opieka na żonę po porodzie

Czy świeżo upieczony tata musi korzystać z urlopu wypoczynkowego lub urlopu ojcowskiego aby zostać w domu i opiekować się żoną po porodzie? Niekoniecznie. Jeśli stan mamy tego wymaga, może wziąć opiekę i pozostać w domu otrzymując za ten czas zasiłek opiekuńczy. Opieka na żonę po porodzie – jak to wygląda w praktyce?

Opieka na żonę po porodzie – kto może z niej skorzystać?

Zgodnie z przepisami za członków rodziny nad którymi możemy sprawować osobistą opiekę uważa się: małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Płatna opieka, czyli zasiłek opiekuńczy za czas nieobecności w pracy przysługuje więc nie tylko na żonę. Nie trzeba być po ślubie. Może z niej skorzystać również partner – ojciec dziecka. O zasiłek można wnioskować zarówno na umowie o pracę, jak i pracując na podstawie umowy zlecenie lub prowadząc działalność gospodarczą (pod warunkiem zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego).

Pamiętaj, że zasiłek opiekuńczy przysługuje Ci zawsze bez okresu wyczekiwania, czyli od pierwszego dnia ubezpieczenia (podjęcia pracy, zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego).

Opieka na żonę po porodzie – ile dni?

Zazwyczaj mówi się, że po porodzie przysługuje 14 dni opieki na żonę. Nie znajdziemy jednak takiego uprawnienia w żadnych przepisach prawa. Te słynne 14 dni to limit, jaki można wykorzystać w danym roku kalendarzowym na opiekę nad innym członkiem rodziny. W związku z tym więcej płatnych dni wolnych po prostu nie przysługuje.

O wystawieniu zwolnienia lekarskiego na opiekę i ilości dni zawsze decyduje lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia kobiety po porodzie. Miesięczny zasiłek opiekuńczy to 80% podstawy wymiaru.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę.

Opieka na żonę po porodzie – kto ma wystawić zwolnienie?

Opiekę otrzymujemy na druku ZLA, czyli standardowym druku zwolnienia lekarskiego. Jeśli zwolnienie dostajemy przy wypisie wystawia je lekarz opiekujący się mamą w szpitalu. Jeżeli po wyjściu ze szpitala okaże się, że matka dziecka wymaga opieki, zaświadczenie lekarskie może wystawić lekarz rodzinny czy ginekolog, w zależności od tego, gdzie zgłosi się z dolegliwościami.

Opieka na żonę po porodzie – wymagane dokumenty

W celu wypłaty zasiłku należy złożyć:

  • zwolnienie lekarskie (najczęściej wystawiane w formie elektronicznej, czyli samo trafia do pracodawcy),
  • wniosek o zasiłek opiekuńczy – w tym przypadku Z-15B,
  • jeśli prowadzisz firmę dodatkowo zaświadczenie ZUS Z-3b.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *