Praca na urlopie rodzicielskim a zasiłek macierzyński

praca na urlopie rodzicielskim

Zastanawiasz się czy praca na urlopie rodzicielskim jest możliwa? Czy na urlopie rodzicielskim można pracować bez utraty zasiłku macierzyńskiego? Czy można łączyć pracę z urlopem u pracodawcy, który udzielił nam urlopu? Co wtedy z zasiłkiem?

Praca na urlopie rodzicielskim

Urlop rodzicielski, w przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego, jest urlopem dobrowolnym. Trwa 32 tygodnie przy urodzeniu jednego dziecka lub 34 tygodnie przy urodzeniu więcej dzieci przy jednym porodzie. Możesz z niego skorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu całości urlopu macierzyńskiego. Dlaczego urlop macierzyński jest obowiązkowy przeczytasz tutaj.

Praca na urlopie rodzicielskim na umowę zlecenie, o dzieło i prowadzenie działalności gospodarczej

Podobnie jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, korzystając z urlopu rodzicielskiego możesz podjąć pracę na umowę zlecenie lub umowę o dzieło zarówno u pracodawcy, który udzielił urlopu, jak i u innego. Możesz również zawrzeć umowę o pracę u innego pracodawcy niż ten, który udzielił urlopu. Dopuszczalne jest także założenie i prowadzenie działalności gospodarczej. Wszystkie te aktywności nie pozbawiają prawa do otrzymywanego dotychczas zasiłku macierzyńskiego. W rezultacie wykonujesz dodatkową pracę, normalnie otrzymując w tym czasie wypłatę zasiłku za cały przysługujący okres.

Praca na urlopie rodzicielskim – łączenie urlopu z pracą

Korzystanie z urlopu rodzicielskiego możesz łączyć z pracą u pracodawcy, który udzielił urlopu. Wymiar tej pracy nie może przekroczyć połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy danej osoby. W tym przypadku urlop rodzicielski ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu wykonywanej pracy. Oznacza to, że pracujesz np. 4 godziny dziennie, to pozostałe 4 jesteś na urlopie rodzicielskim. W związku z tym za 4 godziny pracy otrzymujesz normalnie wynagrodzenie, za pozostałe 4 godziny obniżony o połowę zasiłek macierzyński.

Całkowity czas wypłaty zasiłku nie może przekroczyć:

 • 64 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka,
 • 68 tygodni – przy urodzeniu dwojga lub więcej dzieci.

Jeśli chcesz skorzystać z tego rozwiązania składasz wniosek na co najmniej 21 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. W uzasadnionych sytuacjach pracodawca może odmówić przyjęcia wniosku. Wniosek powinien zawierać przede wszystkim wskazanie wymiaru czasu pracy oraz okres, przez który zamierzasz łączyć pracę z urlopem.

Gotowe wzory wniosków możesz znaleźć na tej stronie.

O pracy na urlopie macierzyńskim tutaj.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

8 myśli na temat “Praca na urlopie rodzicielskim a zasiłek macierzyński

 1. Jolzuk Odpowiedz

  Jeśli jestem zatrudniona na połowę etatu to czy przysługuje mi możliwość powrotu na 4 godziny czy na 2?

  • prosto o prawie Autor wpisuOdpowiedz

   Pani Jolu, wymiar czasu pracy w jakim chcemy pracować powinien być określony tak, aby łącznie z urlopem rodzicielskim nie przekraczał w tej sytuacji 1/2 etatu.

 2. Dagmara Odpowiedz

  Dzień dobry. Planujemy z mężem podzielić się urlopem rodzicielskim. Minimum urlopu macierzyńskiego, to 14 tygodni od dnia porodu i właśnie tyle planuje być z dzieckiem w domu, a mąż zostanie z dzieckiem do momentu ukończenia przez nie pierwszego roku życia, czy dobrze to rozumiem? Jest taka możliwość? Czy mąż przebywając na urlopie rodzicielskim może podejmować pracę na umowę zlecenie dla różnych zleceniodawcow? Czy są określone jakieś konkretne zawody/ pracę, które może podejmować, a inne nie zostaną uznane i ZUS może nam wstrzymać wypłaty rodzicielskiego?

 3. Ola Odpowiedz

  Jeżeli na urlopie rodzicielskie chciałabym się zatrudnić u innego pracodawcy na umowę o pracę to czy są jakieś ograniczenia czy to ma być pełny etat czy pół?

  • prosto o prawie Autor wpisuOdpowiedz

   Ola, jeśli jest to inny pracodawca to nie ma żadnych ograniczeń, wymiar pracy nie ma znaczenia.

 4. Magda Odpowiedz

  Czy w trakcie urlopu rodzicielskiego (zasiłek pobieram z etatu) mogę bez ograniczeń pracować w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *