Przerwanie urlopu macierzyńskiego (wniosek)

przerwanie urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński to płatna przerwa w pracy przysługująca pracownicy po urodzeniu dziecka. Najczęściej trwa 20 tygodni. Co w przypadku gdy matka chce wrócić wcześniej do pracy? Czy możliwe jest przerwanie urlopu macierzyńskiego?

Przerwanie urlopu macierzyńskiego – długość urlopu

Długość urlopu macierzyńskiego zależna jest od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Ile może trwać urlop macierzyński – więcej o tym tutaj. Często mówi się, że urlop macierzyński trwa rok. Roczny urlop to połączenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, co razem daje nam 52 tygodnie, czyli prawie rok. Więcej o tym w tym wpisie.

Urlop macierzyński (czyli pierwsze 20 tygodni po urodzeniu dziecka) jest obowiązkowy. Dlaczego? Odpowiedź tutaj. Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają jednak możliwość skrócenia tego urlopu. Jeśli matka chce wrócić wcześniej do pracy może to zrobić po wykorzystaniu pierwszych 14 tygodni i pod warunkiem, że pozostałe 6 tygodni przejmie ojciec dziecka.

Przerwanie urlopu macierzyńskiego – wniosek

Jak formalnie przerwać urlop macierzyński?

  • ojciec dziecka składa w swoim zakładzie pracy z 14-dniowym wyprzedzeniem wniosek o udzielenie pozostałej części urlopu macierzyńskiego lub oświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem (jesli prowadzi działalność/pracuje na umowie zlecenie),
  • matka dziecka składa wniosek o rezygnację z urlopu i wcześniejszy powrót do pracy w terminie 7 dni przed powrotem – do wniosku dołącza kopię wniosku lub oświadczenia ojca.

Wzory wniosków znajdziesz na tej stronie.

Jak przerwać urlop rodzicielski?

Ciąża na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.


Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

1 myśl na temat “Przerwanie urlopu macierzyńskiego (wniosek)

  1. Iza Odpowiedz

    Witam, czy można podjąć naukę we własnym zakresie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim? Chodzi o kurs lub szkołę zaoczną.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *