Roczny urlop macierzyński. Ile płatny? Jaki wniosek?

roczny urlop macierzyński

Roczny urlop macierzyński to najczęściej 52-tygodniowa płatna przerwa w pracy przysługująca w związku z urodzeniem dziecka. Obejmuje urlop macierzyński i rodzicielski. Ile jest płatny? Jaki wniosek jest konieczny? Ile może trwać?

Roczny urlop macierzyński

Kodeks pracy nie zawiera pojęcia rocznego urlopu macierzyńskiego. Nie znajdziemy go w żadnych przepisach prawa pracy. Kodeks pracy wyróżnia dwa rodzaje urlopów: urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Urlopy te udzielane są w tygodniach. Przysługują tylko pracownikom, czyli osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Zasiłek macierzyński, czyli świadczenie wypłacane z tytułu urodzenia dziecka, przysługuje również na umowie zlecenie i działalności gospodarczej. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

O rocznym urlopie macierzyńskim mówi się najczęściej wtedy, gdy matka zdecyduje, że chce wykorzystać z góry urlop macierzyński i bezpośrednio po nim cały urlop rodzicielski. Mamy wówczas łącznie 52 tygodnie urlopu (prawie rok). Urlopy mogą jednak trwać dłużej w przypadku urodzenia większej ilości dzieci, zostać skrócone lub wykorzystane w późniejszym terminie. Część urlopu macierzyńskiego i urlop rodzicielski przysługują nie tylko matce, ale również ojcu dziecka.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje w wymiarze:
20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Urlop macierzyński jest obowiązkowy i przysługuje co do zasady tylko matce. Można z niego zrezygnować po 14 tygodniach pod warunkiem, że pozostałą część przejmie ubezpieczony ojciec dziecka.

Więcej o tym kiedy rozpoczyna się urlop macierzyński i dlaczego jest obowiązkowy przeczytasz tutaj.

Urlop rodzicielski

Trwa 32 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, 34 tygodnie – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, przy jednym porodzie.

Jest dobrowolny. Przysługuje obojgu rodzicom. Można go wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Roczny urlop macierzyński – jaki wniosek?

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownica może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Jeśli chcesz skorzystać z rocznego urlopu, składasz łączny wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski. Musisz to zrobić nie później niż 21 dni po porodzie. Złożenie wniosku po terminie nie pozbawia cię prawa do urlopu, ale zmienia zasady wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Roczny urlop macierzyński – ile płatny?

Jeśli zdecydujesz, że chcesz wykorzystać cały roczny urlop z góry i złożysz wniosek w terminie 21 dni po porodzie, otrzymasz zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały ten okres. Złożenie wniosku po terminie powoduje wypłatę zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% (za pierwsze 26 tygodni) i 60% za pozostały okres.

Wzór wniosku możesz pobrać tutaj: wniosek o roczny urlop macierzyński (wzór)

Sprawdzony kalkulator terminów urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego znajdziesz na tej stronie.

Jakie wnioski i kiedy należy je złożyć w przypadku korzystania z urlopu przed porodem, przejęcia urlopu macierzyńskiego przez ojca lub samego urlopu rodzicielskiego tutaj.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *