Urlop na żądanie – ile dni, kiedy i jak zgłosić?

urlop na żądanie, ile dni, kiedy i jak zgłosić

Co zrobić, jeśli nagle okazało się, że nie możesz dzisiaj przyjść do pracy? Prawo przewiduje dla pracowników pewne rozwiązanie – jest nim urlop na żądanie. Ile dni przysługuje w roku kalendarzowym? Jak zgłosić urlop?

Urlop na żądanie – ile dni?

Urlop na żądanie, podobnie jak inne urlopy, przysługuje tylko pracownikom, czyli osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Przysługuje każdemu pracownikowi, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego.

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi? O tym tutaj.

Ile dni urlopu na żądanie? Zgodnie z Kodeksem pracy:

Art. 1672. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Art. 1673. Łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez pracownika na zasadach i w trybie określonych w art. 1672 nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy.

W związku z tym, niezależnie od tego, czy masz 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, możesz wykorzystać 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Jeśli zmieniłeś pracodawcę i w poprzednim miejscu pracy wykorzystałeś już wspomniane 4 dni, w nowej pracy urlop na żądanie już nie przysługuje.

Urlop na żądanie – jak liczyć?

Musisz pamiętać, że urlop na żądanie nie jest dodatkowym urlopem. Wchodzi w skład puli naszego urlopu. Jeżeli mamy 26 dni urlopu wypoczynkowego, to 4 z nich mogą stać się urlopem na żądanie. Wówczas, zostają nam 22 dni. To bardzo ważna uwaga, gdyż często pracownicy sądzą, że są to bonusowe urlopy, jak np. urlop okolicznościowy. Urlop ten, ma być furtką w sytuacji, kiedy zdarzy się nam coś niespodziewanego. Tym się różni m.in. od urlopu wypoczynkowego, który zgłaszamy pracodawcy wcześniej.

Urlop na żądanie – kiedy i jak zgłosić?

Urlop ten, jak sama nazwa wskazuje, jest udzielany na żądanie pracownika. Możesz z niego skorzystać w każdej chwili. Przepisy nie określają konkretnej formy i terminu na zgłoszenie. Pamiętaj jednak, że musisz zgłosić zamiar skorzystania z urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Możesz to zrobić osobiście, telefonicznie lub nawet mailowo. Najważniejsze by informacja skutecznie dotarła do pracodawcy. Co więcej, nie masz obowiązku informować pracodawcy o powodach, z jakich z niego korzystasz.

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? O tym tutaj.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *