Urlop wypoczynkowy w pierwszej pracy

urlop wypoczynkowy w pierwszej pracy

Urlop wypoczynkowy to jeden z głównych przywilejów osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Ze względu na to, zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu to 20 lub 26 dni na rok kalendarzowy. Od czego zależy ilość dni wolnych od pracy? O tym tutaj. Jak liczyć urlop wypoczynkowy w pierwszej pracy?

Urlop wypoczynkowy w pierwszej pracy

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik w pierwszej pracy nie nabywa prawa do urlopu na starcie. Musi sobie na niego zapracować.

Urlop wypoczynkowy w pierwszej pracy – jak liczyć?

Prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się z upływem każdego miesiąca pracy. Pracodawca nie ma obowiązku zaokrąglania wyniku do pełnych dni, dlatego w praktyce będzie to 1,66 dnia urlopu (wymiar 2o dni) lub 2,16 dnia (wymiar 26 dni) za każdy przepracowany miesiąc. Z każdym następnym rokiem kalendarzowym, czyli od 1 stycznia, pracownik nabywa prawo do urlopu w pełnym wymiarze.

Przykład

Pani Dorota podjęła pierwszą pracę w pełnym wymiarze godzin od 1 czerwca 2018 r. Po przepracowaniu 2 miesięcy wymiar urlopu wynosi odpowiednio 2/12*20 dni czyli 3,32 dnia. Ponieważ z dniem 1 stycznia 2019 r. pani Dorota nabywa prawo do całości urlopu wypoczynkowego tj. 20 dni, może je wykorzystać już w styczniu.

Podobnie – Pan Tomasz podjął pierwszą pracę w pełnym wymiarze godzin od 1 kwietnia 2018 r. Po przepracowaniu 7 miesięcy wymiar urlopu wynosi odpowiednio 7/12*20 czyli 11,66 dnia. Ponieważ z dniem 1 stycznia 2019 r. Pan Tomasz nabywa prawo do całości urlopu wypoczynkowego tj. 20 dni, może je wykorzystać już w styczniu.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej. 

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *