Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem

zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem

Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem – co zrobić jeśli nagle zamknięto przedszkole, szkołę, klub dziecięcy lub żłobek? Czy musisz brać urlop? Możesz mieć wolne i zostać z dzieckiem w domu. Za czas opieki otrzymasz zasiłek opiekuńczy.

Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko wtedy, gdy dziecko jest chore. Zgodnie z ustawą zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Ważny warunek – dziecko nie może mieć więcej niż 8 lat.

Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem – kiedy zamknięcie jest nieprzewidziane?

O nieprzewidzianym zamknięciu mówimy wtedy, gdy zostałeś o nim powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem zamknięcia. Zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, jeśli zamknięcie zostało z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanowane (np. ferie, wakacje). Sytuacje, w których można skorzystać z płatnej opieki dotyczą najczęściej awarii w budynku placówki lub innych zdarzeń losowych.

Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem – wymagane dokumenty

Wymaganym dokumentem jest twoje oświadczenie, że żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła do których dziecko uczęszcza zostały nieprzewidzianie zamknięte. Nie musi to być zaświadczenie z placówki. To pracodawca weryfikuje czy nasze oświadczenie jest zgodne z prawdą. Jeśli uważa inaczej, powinien to udowodnić. Dodatkowo należy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy, czyli druk ZUS-15a. Możesz go znaleźć tutaj.

Jeśli prowadzisz działalnośc gospodarczą i chcesz skorzystać z zasiłku dodatkowo składasz zaświadczenie Z-3B.

Zamknięte przedszkole a opieka nad dzieckiem – warunki

Musisz pamiętać o warunkach wypłaty zasiłku opiekuńczego. Jest to m.in. brak obecności innych osób mogących zapewnić opiekę dziecku oraz limit dni na opiekę w roku. O wszystkich zasadach przyznania tego świadczenia przeczytasz tutaj.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru.

 

 

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej. 

 

Uważasz, że informacje są przydatne?

Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *