Zwolnienie lekarskie na działalności. Kiedy bez zasiłku?

Zwolnienie lekarskie na działalności

Prowadzisz firmę i otrzymałeś L4? Możesz starać się o rekompensatę z ZUS za utracony zarobek, czyli zasiłek chorobowy. Zasiłek chorobowy nie przysługuje z automatu każdej osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Sprawdź o czym musisz pamiętać – zwolnienie lekarskie na działalności.

Zwolnienie lekarskie na działalności – zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego

Jeśli chcesz otrzymać zasiłek za czas zwolnienia lekarskiego, musisz być zgłoszonym do ubezpieczenia chorobowego. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, inaczej niż w przypadku pracowników, podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Zgłoszenia można dokonać jednocześnie przy rejestracji do ubezpieczeń społecznych z tytułu otwarcia firmy lub później, w każdym czasie prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgłoszenia dokonujemy na druku ZUS ZUA.

Zwolnienie lekarskie na działalności – okres wyczekiwania

Niestety nie można liczyć na świadczenie od razu. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia czyli, tzw. okresu wyczekiwania.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy przysługuje po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. W przypadku pracownika etatowego, okres wyczekiwania wynosi 30 dni. Dlaczego więc osoba pracująca na własny rachunek jest traktowana gorzej? Przed 1 stycznia 2009 r. okres wyczekiwania dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wynosił aż 180 dni!

Zwolnienie lekarskie na działalnosci – zasiłek bez wyczekiwania

Na pocieszenie istnieją jednak pewne wyjątki od zasady okresu wyczekiwania. Do 90-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia jeśli posiadałeś inny tytuł ubezpieczenia np. umowa o pracę i przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni albo była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego będziesz miał także prawo do zasiłku chorobowego jeśli:

  • jesteś absolwentem szkoły lub studiów wyższych i przystąpiłeś do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu,
  • niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • byłeś posłem lub senatorem i zostałeś objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Zwolnienie lekarskie na działalności – terminowe opłacanie składki

Podstawowym warunkiem wypłaty świadczenia jest terminowe opłacanie składki chorobowej.

Nie możesz liczyć na zasiłek, jeśli zdarza Ci się opłacać składki po terminie. Nieterminowe opłacenie składki chorobowej nawet o jeden dzień, powoduje ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i utratę prawa do zasiłku. Okres wyczekiwania 90 dni rozpocznie się na nowo.

W uzasadnionych sytuacjach, możesz zwrócić się do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Decyzja zakładu w tym przypadku zależy jednak od indywidualnej interpretacji. Możesz otrzymać zgodę lub nie.

Termin dla osób opłacających składki wyłącznie za siebie upływa  do 10 dnia każdego miesiąca. Jeśli jesteś płatnikiem dla innych osób np. zatrudniasz pracowników – do 15 dnia każdego miesiąca.

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: kontakt@prostooprawie.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej.

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *